2024 GOLDEN BOY: AVUPA’NIN FUTBOL YILDIZLARI PARLIYOR!

2024 GOLDEN BOY: AVUPA’NIN FUTBOL YILDIZLARI PARLIYOR!

2024 Golden Boy listesi açıklandı: Türkiye’den 3 genç yetenek, Avrupa’nın en iyi 21 yaş altı futbolcuları arasında.

Her yıl Avrupa’daki en parlak 21 yaş altı futbol yeteneklerini belirleyen Golden Boy ödülü, bu yıl da futbol dünyasının dikkatini çekti. İtalyan spor gazetesi Tuttosport tarafından düzenlenen ve genç futbolcuların performanslarına göre verilen bu prestijli ödül için 2024 yılı aday listesi kamuoyuna duyuruldu. Listede, Avrupa’nın dört bir yanından yetenekli isimler yer almakta.

TÜRKİYE’DEN ÜÇ GENÇ YETENEK LİSTEDE

Özellikle Türkiye’den üç genç futbolcu; Kenan Yıldız, Semih Kılıçsoy ve Yunus Emre Konak, performansları ile bu önemli listede yer bulmayı başardılar. Juventus’ta forma giyen Kenan Yıldız listeye 16. sıradan girerken, Beşiktaş’ta oynayan Semih Kılıçsoy 48. sırada, Brentford’da görev yapan Yunus Emre Konak ise 84. sırada kendisine yer buldu.

LİSTENİN ZİRVESİNDE KİMLER VAR?

Golden Boy 2024 listesinin zirvesinde ise Barcelona’dan Lamine Yamal bulunuyor. Genç oyuncuyu, Benfica’dan Joao Neves ve Manchester United’dan Alejandro Garnacho izliyor. Bu genç yetenekler, Avrupa futbolunun geleceğini şekillendirecek isimler arasında gösteriliyor.

SIRALAMANIN KRİTERLERİ VE PERFORMANS DEĞERLENDİRMESİ

Sıralama, Ekim 2023’ten itibaren futbolcuların sahadaki performanslarına göre yapıldı. Bu değerlendirme, oyuncuların teknik yetenekleri, maç içerisindeki etkileri ve takımlarına olan katkıları gibi çeşitli kriterlere dayanıyor. Golden Boy ödülü, genç futbolcuların uluslararası alandaki başarılarını taçlandırmanın yanı sıra onları daha büyük başarılara teşvik ediyor.

İLK ON SIRADA YER ALAN DİĞER YETENEKLER

Golden Boy 2024 listesinin ilk on sırasında yer alan diğer oyuncular ise şöyle: PSG’den Warren Zaire-Emery dördüncü, Lille’den Leny Yoro beşinci, Girona’dan Savio altıncı, Manchester United’dan Kobie Mainoo yedinci, Manchester City’den Rico Lewis sekizinci, Ajax’tan Jorrel Hato dokuzuncu ve Atletico Madrid’den Arthur Vermeeren onuncu sırada.

Etiketler

Bunlarda İlginizi Çekebilir